Işığın Soğurulması ve Renkler

Işığın Soğurulması ve Renkler

Işığın cisimler tarafından yutulmasına, tutulmasına ya da emilmesine ışığın soğurulması denir. Işık farklı özellikteki maddeler tarafından farklı miktarlarda soğurulur. Genel olarak koyu renkli, pürüzlü ve mat özellikteki cisimler ışığı daha fazla soğururken; açık renkli, pürüzsüz ve parlak cisimler ışığı çok daha az miktarda soğurur.

2. Bölüm: Işığın Soğrulması - PDF Ücretsiz indirin

Yukarıdaki düzenekler eşit süre güneş altında bekletildiğinde en fazla sıcaklık değişimi siyah düzenekte en az sıcaklık değişimi ise beyaz düzenekte görülür.

Işığın soğurulması cisimlerde bir çok etkiye sebep olur;

 • Cisimlerin sıcaklıklarında artışa sebep olur.
 • Bitkilerin fotosentez yapmasını sağlar.
 • Evlerimiz güneş gördüğünde içerisinin ısınmasını sağlar.
 • Güneş pilleri ve panelleri sayesinde güneş ışığının elektrik ve ısı enerjisine dönüşmesi sağlanır.
 • Suyun buharlaştırılması ile tuzlu sudan tuz elde edilmesini sağlar.
 • Giysilerimizin renklerinin solmasına sebep olur.
 • Bazı besinlerin bozulmasına yol açabilir.
 • Çok uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalındığında cilt kanseri oluşumuna sebep olabilir.

Radyometre(ışık değirmeni) adı verilen düzenek yardımıyla ise güneş enerjisi hareket enerjisine dönüştürülebilir. Aynı zamanda bu düzeneklerle ışık şiddeti de ölçülebilir. Yapraklar üzerine birim zamanda düşen ışık miktarı arttıkça dönme hızı da artar.

Radyo metre nedir cvplariniz için tşklr - Eodev.com

Havadan etkilenmeyen cam fanus içerisinde serbestçe dönebilen dört yaprağı bulunmaktadır. Yaprakların bir yüzü siyah diğer yüzü ise beyazdır. Işığın soğurulma miktarı farklı olduğu için yapraklar döner ve böylece ışık enerjisi hareket enerjisine dönüştürülmüş olur.

Beyaz Işığın Renklerine Ayrılması

Beyaz ışık (güneş ışığı) tüm renklerin birleşiminden oluşur. Beyaz ışık kırıldığında içerisinde bulunan bütün renkler ortaya çıkar. Bunun en güzel örneği güneş ışığının yağmur damlaları tarafından kırılması ve gök kuşağı oluşmasıdır. Ayrıca ışığı cam bir prizmadan geçirdiğimizde, CD’nin arka yüzeyi üzerine düşürdüğümüzde ya da bir avizenin taşlarında renklerine ayrılmış olarak gözleyebiliriz.

Işığın Kırılması - Kırılma ve Renk Ders Notları - Kunduz

Beyaz ışığın içerisinde bulunan renklerin farklı açılarla kırılmasının sebebi farklı miktarlarda enerjilere sahip olmalarıdır. Kırmızı en az enerjiye sahip oluğu için en küçük açıyla kırılırken, mor en büyük enerjiye sahip olduğu için en büyük açıyla kırılır.

Işık Tayfı Nedir Kısaca Bilgi | DenkBilgi.com

Güneş ışığının tüm renklerin birleşiminden oluştuğu İsaac Newton tarafından keşfedilmiştir. Newton çarkı adı verilen düzenek çalıştırıldığında çarktaki renkler beyaz olarak algılanır.

Newton'un Renk Çarkı ve Özellikleri - Renk Çarkı Deneyi ve Sonuçları

Cisimlerin Renkli Görünmesi

Etrafımızdaki cisimleri görebilmemiz için cisimlerin üzerinden yansıyan ışık ışınlarının gözümüze gelmesi gerekmektedir. Işık kaynakları ise doğrudan etrafına ışık saçarak görünürler. Işık kaynağı olmayan cisimlerin görülebilmesi için ise üzerinden yansıyan ışık ışınlarının gözümüze gelmesi gerekir.

Işığı oluşturan ana renkler 3 tanedir. Bu ana renklerin bir araya gelmesiyle ise 3 tane de ara renk oluşur.

Aynalar

Beyaz ışık içerindeki renkler sırasıyla yukarıdaki kısaltmaya göre yazılabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi renkler yukarıdan aşağıya enerjisi en küçük olandan en büyük olana doğru farklı açılarla kırılarak dizilir.

 • Işığın ana renkleri kırmızı, yeşil ve mavidir.
 • Kırmızı+Yeşil+Mavi=Beyaz

7.Sınıf-Işığın Soğurulması | Fencix

Ana renklerin bir araya gelmesiyle ise ara renkler oluşur. Ara renkler ise şu şekildedir:

 • Kırmızı+Yeşil=Sarı
 • Kırmızı+Mavi=Magenta(Morumsu Kırmızı)
 • Yeşil+Mavi=Cyan(Yeşilimsi Mavi)

2. BÖLÜM: IŞIĞIN SOĞURULMASI - ppt indir

Cisimler beyaz ışığın içerisindeki hangi rengi yansıtıyorsa o renkte görünür. Eğer cisim tüm renkleri yansıtıyorsa beyaz, üzerine düşen ışığın hiçbirini yansıtmıyorsa ise siyah olarak algılanır. Cisimler beyaz ışığın içerisindeki yansıtmadıkları renkleri ise soğururlar.

Cisimlerin Renkli Görünmesi 10. Sınıf konu anlatımı

Beyaz cisimler üzerine düşürülen bütün renkleri yansıtma özelliğine sahip olduğu için hangi renk ışıkla aydınlatılırsa o renkte görünür.

Cisimlerin Renkli Görülmesinin Sebepleri Nelerdir? | Ne Nedir Vikipedi

Siyah cisimler ise üzerine düşen ışığın hiçbirini yansıtmaz tamamını soğurur bu sebeple siyah olarak algılanır.

7.Sınıf Işığın Soğurulması Konu Anlatımı - fenbilim.net

Mavi cisim beyaz ışığın içerisindeki mavi rengi yansıtıp diğer renkleri soğurduğu için beyaz ışık altında mavi görünür.

Ortaokul Fen Bilimleri 7.Sınıf - Işığın Soğurulması

Yeşil cisim beyaz ışığın içerisindeki yeşil rengi yansıtıp diğer renkleri soğurduğu için beyaz ışık altında yeşil görünür.

Cisimlerin Renkli Görünmesi 10. Sınıf konu anlatımı

Sarı cisim beyaz ışığın içerisindeki kırmızı ve yeşil renkleri yansıtıp diğer renkleri soğurduğu için sarı (kırmızı+yeşil) renkte görünür.

7.Sınıf-Işığın Soğurulması | Fencix

Sarı cisim mavi ışık altında ne renk görünür? - Eodev.com

Işık filtreleri kullanılarak beyaz ışığın içerisinden istenen rengin ya da renklerin karşıya geçmesi sağlanabilir. Böylelikle farklı renkte ışıklar elde edilir. Gece lambalarında, güneş gözlüklerinde, film kaplamalı camlarda ışık filtreleri kullanılır.

Işığın Filtrelerden Geçişi Konu Anlatımı Ders Notu 10. Sınıf Fizik

Yukarıdaki ışık filtresinden mavi ışık güçlü bir şekilde mavinin komşuları olan yeşil ve mor renk ise zayıf bir şekilde geçer. Ancak zayıf olarak geçen renkler göz tarafından algılanmaz ve filtreden geçen ışık mavi olarak algılanır.

ışık filtresi resimleri

Eğer filtreden geçen renk yoksa göz tarafından siyah olarak algılanır.

IŞIĞIN SOĞURULMASI

Cisimler üzerinde bulunduğu zeminle aynı renkte ise zeminden ayır edilemez ve dikkatli bakıldığında algılanamaz. Bu olaya kamuflaj adı verilir. Kamuflaj doğada bukalemun bazı balık türleri vb. canlılar tarafından düşmanlarından korunmak ya da avlanmak için kullanılırken askerler tarafından da ortama göre giyilen  zemine benzer ya da aynı renk kıyafetlerle düşman tarafından kolaylıkla fark edilmemek için kullanılır. Yukarıdaki kırmızı zemin üzerine konulan kırmızı ve aynı renk tonunda bir cisim zeminden ayırt edilemez ve zemin üzerinde kamufle olur.

Güneş Enerjisinin Günlük Hayatta Kullanımı

Güneş enerjisi tüm enerji kaynaklarının temelini oluşturur. Aynı zamanda bizim yaşam kaynağı olan bu enerji türü yenilebilen bir enerji türüdür. Günlük hayatta çeşitli şekillerde doğruda güneş enerjisinden yararlanılmaktadır. Bunlar;

 • Güneş pilleri ya da panelleri sayesinde, güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde ederiz.
 • Evimizin çatılarına kurulan güneş enerji sistemleri sayesinde, sıcak su elde edebiliriz.
 • Güneş fırınları (ocakları) sayesinde yemek yapabiliriz.
 • Güneş enerjisi ile deniz suyunu buharlaştırarak içme suyu elde edilebilir.
 • Güneş enerjisinden seraların ısıtılmasında yararlanılır.
 • Güneş enerjisi ile çalışan otomobil, uçak  vb. araçlar yapılarak zararlı gaz salınımını azaltabiliriz.

Tüm Dünya İçin "Güneş Enerjisi Performans Modeli" Geliştirildi | Enerji Sektörü Piyasası Gündem Haberleri | Enerji Gazetesi

Fosil yakıtları kullanmak yerine güneş enerjisi gibi yenilenebilir, temiz enerji kaynaklarını kullanırsak çevre kirliliği, küresel ısınma, asit yağmurları gibi bir çok çevre sorununu ortadan kaldırmış oluruz. Temiz bir gelecek için hızlı bir şekilde güneş, su, rüzgar, biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz ve çocuklarımıza çok daha temiz bir dünya bırakmamız gerekmektedir.

Sürdürülebilir Enerji Kaynakları ve Türkiye – Deniz Humması

Hazırlayan: Serkan BOLCA – Fen Bilimleri Öğretmeni

Bir cevap yazın