Kuvvetin Ölçülmesi

Duran bir cismi hareket ettirebilen, hareket eden cismi durdurabilen, cismin hızını yönünü ve şeklini değiştirebilen etkiye “kuvvet” denir.
Kuvvet F harfi ile gösterilir. Birimi Newton’dur. Dinamometre ile ölçülür.

GLSM DULLU 20120905005 FEN BLGS RETMENL ERK KUVVET

Cisimler üzerine uygulanan kuvvetler sebebiyle çeşitli etkilere maruz kalırlar. Kuvvet cisimleri hareket ettirebilir, hareket eden cisimleri durdurabilir, cisimlerin şeklini, konumunu değiştirebilir, cisimleri döndürebilir ya da cismin sabit olarak durmasını sağlayabilir.

 

Yer Çekimi Kuvveti | Çığlık.Net

Cisimlerin Dünya üzerinde durmasını sağlayan da kuvvettir. Bu kuvvete yer çekimi kuvveti(ağırlık) denir.

KUVVETLER VE MIKNATISLAR. - ppt indir

Kuvveti temas gerektiren ve temas gerektirmeyen kuvvetler olarak ikiye ayırabiliriz. Etrafımızda gerçekleşen birçok olay temas gerektiren kuvvetler sayesinde gerçekleşir.

Kuvvet ve Hareket Hazırlayan; Öznur KANDAKOĞLU 5-B ppt video online indir

Temas gerektirmeyen kuvvetlerde ise herhangi bir fiziksel temas olmaksızın kuvvet etkisini gösterir. Bu kuvvetlere yer çekimi kuvveti, elektriksel çekim kuvveti, manyetik kuvvet(mıknatıslar) örnek olarak verilebilir.

Kuvvet yayların esneklik özelliğinden yararlanılarak yapılan dinamometre ile ölçülür.

Yüksek Kalite Ucuz Fiyat Bahar Dinamometre Taşınabilir Dinamometre Okulda Kullanılan - Buy Bahar Dinamometre,Taşınabilir Dinamometre,Bahar Dinamometre Okulda Kullanılan Product on Alibaba.com

Dinamometrelerin üzerinde ölçebileceği kuvvet değerlerini okuyabileceğimiz ölçekler bulunur. Dinamometrelerin ölçüm aralıkları farklı şekillerde tanımlanabilir. Bu içerisinde bulunan yayın özelliklerine göre değişir. İnce yaylı dinamometrelerin hassasiyetleri daha yüksek iken, kalın yaylı dinamometrelerin hassasiyetleri daha düşüktür.

5.Sınıf Kuvvetin Ölçülmesi Konu Anlatımı - fenbilim.net

K cisminin asılı olduğu dinamometrenin hassasiyeti L cisminin asılı olduğu dinamometreye göre daha yüksektir. Ancak hassasiyeti yüksek dinamometreler daha ince yaylardan yapıldıkları için büyük genel olarak daha küçük ağırlıkları ölçmede kullanılır.

Kütle ve Ağırlık ilişkisi | fennotlari.com

Yukarıdaki dinamometre 50 N’luk ölçme kapasitesine sahip olup her bir bölmesi 5 Newton’a karşılık gelir. Bu sebeple dinamometrenin yayı 10 N’luk cisimde 2 bölme , 20 N’luk cisimde ise 4 bölme uzamıştır. Dinamometre sorularının çözümünde her bir bölmenin kaç Newton değere karşılık geldiği tespit edilip soru çözümü yapılmalıdır.

Yaylarla İlgili Cevaplı Test Soruları

Yaylardaki uzama miktarları grafikle de ifade edilebilir. Şekildeki grafik incelendiğinde 1 N’luk kuvvetin yayı 1 cm uzattığı görülmektedir. Yaya uygulanan kuvvet arttıkça yaydaki uzama miktarı da artmaktadır.

Hazırlayan: Serkan BOLCA-Fen Bilimleri Öğretmeni

Bir cevap yazın