Güneş Dünya ve Ay

Güneş Dünya ve Ay

 

5. Sınıf Fen Bilimleri Güneş, Dünya ve Ay - Sayfa 5 / 5 Testi Çöz ...

Güneş, Dünya ve Ay kendi eksenleri etrafında batıdan doğuya doğru (saat yönünün tersine) doğru dönme hareketi yapar.Kendi eksenleri etrafındaki turlarını Güneş 25 günde, Dünya 24 saatte, Ay ise 27 günde tamamlar. Dünya Güneş etrafındaki turunu 365 gün 6 saatte, Ay’da Dünya etrafındaki turunu 27 günde tamamlar. Dünya ve Ay bu hareketleri esnasında eliptik yörüngelerde ve her ikisi de saat yönünün tersine olacak şekilde hareketlerini gerçekleştirir.

Ay kendi ekseni etrafındaki dönüşü ile Dünya’nın çevresindeki turunu aynı sürede tamamladığı için Dünya’dan bakıldığında Ay’ın hep aynı yüzü görünür. Ay’ın Dünya’dan görülemeyen diğer yüzüne “Ay’ın karanlık yüzü” denir.

 

Dünya'dan bakıldığında Ay ve Güneş neden aynı büyüklükte görünür ...

 

Dünya, Güneş ve Ay modeli oluşturulduğunda Yaklaşık olarak Ayın yarıçapı 1 cm olacak şekilde model oluşturduğumuzda Dünya 4 cm, Güneş ise yaklaşık 400 cm büyüklüğünde yapılmalıdır. Güneş futbol topu büyüklüğünde çizersek, Dünya’yı yarım pirinç tanesi büyüklüğünde çizmeliyiz.Ayrıca Güneş Dünya’dan çok uzakta olduğu için Ay ve Güneş aynı büyüklükte görünür. Bu cisimlerin büyüklüklerinin bakıldıkları uzaklıklara göre farklı algılanmasıyla alakalıdır. Cisimler uzaklaştıkça küçük görünürler. Buna perspektif etkisi denir.

 

 Hazırlayan: Serkan BOLCA – Fen Bilimleri Öğrt.

Bir cevap yazın