Ay’ın Hareketleri ve Evreleri

 

Ayda Dünya ve diğer gök cisimleri gibi sürekli hareket halindedir. Ay hem kendi ekseni etrafında hem Dünya’nın etrafında hem de Güneş’in etrafında dönme ve dolanma hareketi yapmaktadır.

 

Güneş'in, Ay'ın ve Dünya'nın Hareketleri 5. Sınıf Fen Bilimleri ...

 

Ay’ın kendi ekseni etrafında ve Dünya etrafındaki hareketini yaklaşık 27 günde tamamlar.Ay, Dünya etrafında bir kez döndüğünde, kendi ekseni etrafında da bir kez dolanır.Dünya’dan Ay’a bakıldığında Ay’ın hep aynı tarafı görülür. Kendi ekseni etrafında ve Dünya etrafında dönme süresi eşit olduğu için aynı yüzü görünmektedir .Ay’ın Dünya’dan görülmeyen tarafına Ay’ın karanlık  yüzü denir. Ay’ın Güneş etrafındaki hareketi Dünya ile eş zamanlı olarak 365 gün 6 saattir. Ay, Dünya ve kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru (Saat yönünün tersi veya sağdan sola) döner.

 

Ay'ın karanlık yüzü nedir? - Evrensel

 

Ay, Dünya’ya yakın olduğu için çekim kuvvetinin etkilerini gel-git ile görebiliriz. Gel- git, okyanus sularının alçalıp yükselmesidir. Suların yükselmesi kabarma (gel), alçalması inme (git) olarak adlandırılır. Bu olaya medcezir adı da verilir.

 

Gelgit nedir? Nasıl oluşur? - SorHadi

 

Ay bir ışık kaynağı değildir. Tıpkı gezegenler gibi Güneş’ten gelen ışınları yansıtarak görünür. Bu sebeple gece gökyüzüne baktığımızda Ay’ı farklı şekillerde görmekteyiz. Buna Ay’ın evreleri adı verilir. Eğer ışık kaynağı olsaydı Güneş gibi hep aynı şekli görecektik.

Ay evreleri yaklaşık 29 günde tamamlanır, bu süreye 1 ay denir. (29 gün 12 saat) Ay’ın 4 ana, 4 ara evresi olmak üzere 8 evresi bulunur. Ay’ın ana evreleri yaklaşık bir hafta sürer. Ay’ın ana evrelerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 

1-Yeni ay

Ay, Güneş ile Dünya arasına girdiğinde, yeni ay evresi oluşur. Ay’ın karanlık bölgesi Dünya’ya dönük olduğu için Ay gökyüzünde görülmez.

 

2-İlk Dördün

Ay’ın sağ tarafının aydınlandığı evredir. Ay’ın şekli D harfine benzer.

 

3-Dolunay

Dünya’nın Güneş ve Ay’ın ortasında olduğu evredir. Bu evrede Ay’ın parlak tarafı Dünya’ya bakmaktadır.

 

4-Son Dördün

 Ay’ın sol tarafı aydınlandığı evredir. Ay’ın şekli ters D harfine benzer.

 

NetteDers.Net - 5.Sınıf Ayın Evreleri Konu Özeti ve Etkinlikleri

 

Ay’ın ara evreleri ise şu şekildedir:

1-Hilal

Yeni ay  ve son dördün evresinden sonra görülür. Ay, yeni ay evresinden sonra  Dünya’dan bakıldığında ters “C” harfi gibi görünürken son dördün evresinden sonra ise Dünya’dan bakıldığında “C” harfi şeklinde görülür.

 

2-Şişkin Ay

Şişkin ay ilk dördün ve dolunay evresinden sonra görülür. Ay bu evrelerde yarım ay’dan daha büyük bir görüntüye bürünür.

 

Bilgi: Hilal ve şişkin ay evreleri ikişer defa gözlenir.

 

5.Sınıf Ay'ın Hareketleri ve Evreleri Konu Anlatımı - fenbilim.net

 

 

           Hazırlayan:Serkan BOLCA – Fen Bilimleri Öğrt.

Bir cevap yazın